WOW Történetek: Vegyes csapatok a Balaton legendás 75-ös cirkálóin – Lillafüred
2. rész
Beszélgetés Kovács Noémivel, Szilák Szilviával és Polgár Viktóriával
WOW történetek cikkeinkben igyekszünk minél több személyes történeten keresztül tanácsokat, inspirációt adni mások számára a vitorlázáshoz, fejlődéshez.
A Women On Water célja, hogy egyre több lány/nő találja meg az utat és jusson lehetőséghez, hogy be tudjon kapcsolódni szeretett sportágunkba, elérje vitorlázó céljait. Úgy gondoljuk, hogy a lehetőség teremtésére a vegyes összetételű csapatokon keresztül vezet az út, melynek számos előnyét az élet egyéb területein már meg sem kérdőjelezzük.
Szeretnénk ezt a folyamatot segíteni a vegyes férfi-női összetételű csapatok népszerűsítésével, és bemutatni nektek minél több vegyes csapat történetét, a csapattagok élményeit, véleményét. Bízunk benne, hogy a pozitív történetek hatására egyre több kormányos/csapat nyit arra, hogy lányok is legyenek a csapatokban. Ha pedig van nyitottság, a Women On Water közössége tudjon egyfajta katalizátor szerepet betölteni abban, hogy a szándékok egymásra is találjanak.
A 2022-es szezont a három legendás magyar építésű 75-ös cirkáló #vegyescsapatsztori-jával nyitjuk, melyeknek: kormányosaival és női versenyzőivel beszélgetünk a vegyes csapatok jellemzőiről, a nők szerepéről a vitorlázásban, régi sztorikról, jövőbeli tervekről, személyes történeteiken keresztül.
Most pedig következzenek a Lillafüred hölgytagjai, Viki, Szilvi és Noémi:
Mikor találkoztatok először a vitorlázással, és hogyan jutottatok el addig, hogy a Lillafüreden vitorlázzatok?
Mind a hárman felnőtt korban kapcsolódtunk be a versenyzésbe, ami azt mutatja, soha nem késő elkezdeni. Az út különböző volt mindegyikünknél, amíg a Lillafüredig eljutottunk.
Viki és Szilvi több mint 7 éve kezdett vitorlázni és különböző hajóosztályokkal ismerkedtek meg. Hamar kiderült, hogy ez az a sport, ami mindkettőjüket érdekli.
Noéminek a jelenleg is meglévő családi repülő hollandija alapozta meg a vitorlázás szeretetét. Viszont a versenyzéshez vezető úton egy 2015-ben kapott ajándék vitorlázás indította el és így régi álma vált valóra. Mindig is a klasszikus hajók tetszettek neki, abból pedig a Balaton legszebbjei a 75-ösök.
Mi a szerepetek, feladatotok a Lillafüreden?
Mindenhol ott vagyunk 😊, Viki a vordecken, Noémi legtöbbet a zongoránál, Szilvi backstagen, trimmelő pozicóban.
Szoktatok-e más hajókon is vitorlázni, milyen jellegű vitorlázást (túra vagy verseny), és milyen hajókat részesítetek előnyben?
Mind a pálya- mind a túraverseny más a maga módján. A túraversenynek jó csapat összekovácsoló szerepe van. A pályaversenynél viszont fontos az intenzív koncentráció, minden mozdulatnak jelentősége van, pont ezért kitartást igényel. Több hajóosztályt is kipróbáltunk- Viki J24-est, Szilvi a NAU, Melges , Noémi az Európa 30-as osztályban szintén aktívan versenyez- de közös nagy szerelem 😊 a LILLAFÜRED!
Mik a rövid és hosszú távú céljaitok a vitorlázással? Miben szeretnétek fejlődni, milyen jellegű vitorlázást próbálnátok ki még?
Szívesen kipróbálunk más feladatköröket is, sokszor egymást helyettesítjük. Rövid távú cél: biztosan mozogni más pozíciókban és stratégiailag átlátni az egyes feladatokat.
Hosszú távú cél: tengeren vitorlázni. Szilvit ott is a versenyek érdeklik. Noémi inkább a kalandot keresi, hosszabb túrákra menne.
Mik a tapasztalataitok nőként a vegyes csapatokról?
Együttesen mondhatjuk, hogy nagyon POZITÍVAK! Sokkal színesebb a csapat, a férfiak nagyon elfogadók, támogatók és segítőkészek mindenben. Mint mindenhol máshol az életben, a munkában a fiúk és a lányok jól kiegészítik egymást, így működik ez a hajón is. A fiúk erősebbek és gyorsabban behúznak egy vitorlát, de sokszor a női ügyességre vagy könnyedségre van szükség. A női jelenléttől udvariasabbá válik a kommunikáció, és ez feszült helyzetekben sokat segít!
Hogy látjátok a nők helyzetét a vitorlázásban? Mit tanácsolnátok azoknak, akik szeretnék elkezdeni, illetve szeretnének bekapcsolódni a versenyzésbe?
Nem érezzük azt, hogy hátrányban lennénk a hajón. Csak bátran próbálja ki magát mindenki, mert nőként is el lehet érni sikereket kellő kitartás és gyakorlás mellett. A vitorlásversenyzés „kívülről nézve” zárt világnak tűnik, először nehéz az eligazodás, a kapcsolatok kiépítése. Egy jó csapatba bejutáshoz elengedhetetlen a kitartás és az alázat. Mivel ez csapatmunka, tudni kell alkalmazkodni.
Öröm számunkra, hogy az általunk kitűzött célok támogatókra találnak és partnereik számára is fontos az egészséges életmód, a sport támogatása. A vállalati kultúra minden területén előtérbe kerül az egyenlőségre való törekvés, kiemelt szempont a nők munkavállalási lehetőségeinek bővítése, a tudásszinthez illeszkedő megkülönböztetés nélküli munkavállalás feltételeinek megteremtése. Az Algida Veszprémi Jégkrémgyár ezen értékek mentén támogatja a WOW törekvéseit, amelynek keretében 2021-ben partnerségre léptünk a sportba történő bekapcsolódásra, tudásfejlesztésre és lehetőség teremtésre vonatkozó programunk megvalósítása érdekében.