WOW Történetek: Vegyes csapatok a Balaton legendás 75-ös cirkálóin – Lillafüred
1. rész
Beszélgetés Gál András Leventével
WOW történetek cikkeinkben igyekszünk minél több személyes történeten keresztül tanácsokat, inspirációt adni mások számára a vitorlázáshoz, fejlődéshez.
A Women On Water célja, hogy egyre több lány/nő találja meg az utat és jusson lehetőséghez, hogy be tudjon kapcsolódni szeretett sportágunkba, elérje vitorlázó céljait. Úgy gondoljuk, hogy a lehetőség teremtésére a vegyes összetételű csapatokon keresztül vezet az út, melynek számos előnyét az élet egyéb területein már meg sem kérdőjelezzük.
Szeretnénk ezt a folyamatot segíteni a vegyes férfi-női összetételű csapatok népszerűsítésével, és bemutatni nektek minél több vegyes csapat történetét, a csapattagok élményeit, véleményét. Bízunk benne, hogy a pozitív történetek hatására egyre több kormányos/csapat nyit arra, hogy lányok is legyenek a csapatokban. Ha pedig van nyitottság, a Women On Water közössége tudjon egyfajta katalizátor szerepet betölteni abban, hogy a szándékok egymásra is találjanak.
A 2022-es szezont a három legendás magyar építésű 75-ös cirkáló #vegyescsapatsztorijával nyitjuk, melyeknek: kormányosaival és női versenyzőivel beszélgetünk a vegyes csapatok jellemzőiről, a nők szerepéről a vitorlázásban, régi sztorikról, jövőbeli tervekről, személyes történeteiken keresztül.
Most a Lillafüred kormányosa, Gál András Levente válaszolt kérdéseinkre:
Hogyan alakult ki a Lillafüred csapata, és milyen jelenleg a csapat?
A csapat összeállításában döntő Detre Szabolcs és Zsolt ismeretségi köre és toborzási munkája, többen a korábbi Asso-s mezőnyből érkeztek. Illetve működik az ismerős ismerőse elérés is. A csapat 2012 óta folyamatosan alakul, de az elmúlt 3 évben szinte állandónak tekinthető a magja. Zömében az Edutus Sk. versenyzői a csapattagok.
A csapat immár összeszokott és kellő létszámú. Ahhoz, hogy túraversenyeken legalább 9, és pályaversenyen legalább 10 fő meglegyen szükséges, hogy 15 fő legyen az un. nagycsapat, és áprilisban egyeztetjük ki mikor ér rá, azaz melyik versenyen tudunk indulni.
Mit tartasz fontosnak a csapat összeállításakor? A tapasztalat és szaktudást vagy inkább az emberi tényezőt?
Az alapvető az un. emberi tényező, a motivált és együttműködésre, tanulásra kész személyiség. A Lillafüred nem egy dingi, itt azért kellő lehetőség van adott részfeladatot jól elsajátítani. A szaktudást többen éppen a Lillafüreden szerezték meg.
Mióta vannak női versenyzők a csapatban és milyen poszton, és hogyan kerültek a csapatba?
Kezdetektől, az első kormányosa az újjáéledt hajónak Csőregh Ildikó volt, de stabilan volt mindig legalább két nő a hajón, így közel 10 éve állandó és foredecken (!) teljesít Polgár Viktória.
A vitorlázásban való részvételen túl ad-e, és ha igen mit ad a csapathoz a női jelenét?
Nincs nagy meglepetés az évtízezredes evolúciós hagyományokban: türelem, nyugalom és bizonyos hangulatú humor.
Azt tapasztaljuk sok esetben, hogy egyik oldalról legénység hiány van, másik oldalról pedig, akik szeretnének fejlődni és tanulni (persze már rendelkezve némi alapismerettel) nehezen találnak csapatot maguknak. Te hogy látod ezt a helyzetet, mit tanácsolnál azoknak a nőknek, akik szeretnének a versenysportba bekapcsolódni?
Jelentkezzenek nagyobb csapatokhoz, mert ott még az éles helyzetekben is lehet nyugodtabban tanulni, kérdezni etc. És persze száraz edzés, nem csak erőnlét, hanem elmélet is.
Mik a tervek a Lillafüreddel az idei évre, mikor és hogyan kezditek a szezont?
Összeállt a teljes éves versenynaptár magam 5 versenyen tudom kormányozni a Lillafüredet 2023-ban, apósom Detre Szabolcs (Szagyi) pedig 6 alkalommal viszi a gépet. A kiemelt szempont, hogy a lehető legtöbbször a három 75-ös (Nemere II., Sirocco, Lillafüred) együtt tudjon versenyezni, ennek immár hagyományosan az egyik csúcspontja – a hajók tervezője és főmérnöke után – a Benacsek Jenő Emlékverseny, ahol hárman vívunk matchrace-t.
Öröm számunkra, hogy az általunk kitűzött célok támogatókra találnak és partnereik számára is fontos az egészséges életmód, a sport támogatása. A vállalati kultúra minden területén előtérbe kerül az egyenlőségre való törekvés, kiemelt szempont a nők munkavállalási lehetőségeinek bővítése, a tudásszinthez illeszkedő megkülönböztetés nélküli munkavállalás feltételeinek megteremtése. Az Algida Veszprémi Jégkrémgyár ezen értékek mentén támogatja a WOW törekvéseit, amelynek keretében 2021-ben partnerségre léptünk a sportba történő bekapcsolódásra, tudásfejlesztésre és lehetőség teremtésre vonatkozó programunk megvalósítása érdekében.