WOW Történetek a Bahart Regattáról: Várady Szilvi az Albatroszon
Bahart Regatta történeteinket Várady Szilvi élményeivel folytatjuk, aki az Albatrosz csapatához csatlakozhatott a rendező Yacht Charter Guru jóvoltából a június 26-án megrendezett balatonföldvári futamon. Dr. Pirnát Antal versenycsapatában állandó hölgy tag is vitorlázik, róla is mesél a kapitány.
Az Albatroszon nincsenek külön férfi-női szerepek, mindenki a tudásának megfelelő posztot kapja. Antal szerint a lányokkal általában könnyebb, gördülékenyebb az együttműködés a hajón. Csak buzdítani tud, bátran vágjanak bele ők is a vitorlázásba, először a biztos alapokat megszerezve, majd versenyeken is próbára téve a megszerzett tudást.
Dr. Várady Szilvia beszámolója:
„A versenyt megelőző estén kétségekkel vártam a hajnalt, hatalmas villámlásokkal, özönlő esővel érkezett meg a hidegfront. Ugyanakkor izgalommal töltött el, hogy erre a nagy múltú vitorlásversenyre meghívást kaptunk. Nagy örömünkre szolgált, hogy ikonikus hajók is részt vettek a versenyen, annak ellenére, hogy több pályaverseny is zajlott egy időben. A bizonytalan időjárásra tekintettel minden eshetőségre – a rövidnadrágtól az esőkabátig mindenféle ruházattal – felkészülve indultam el szombat reggel a balatonföldvári kikötőbe.
Hamar megtaláltam a 30 lábas FPC-t, melyen a mannschaft tagjai már javában szorgoskodtak. A három fős összeszokott fiúcsapaton kívül még egy lány is részt vett a hajón – a női részvétel nem volt idegen jelenség a csapatban. A kormányos gyorsan, nemre tekintet nélkül kiosztotta a feladatokat, rám a trimmerkedés jutott, amiben korábbi tapasztalataimra hagyatkozhattam. A vitorlázat felszerelése jogsiszerzős gyakorlati tréningek emlékeit idézte fel bennem. A pályára korán kiértünk, így volt elég időnk bevitorlázni és megnézni a széljárási viszonyokat.
Az esti hidegfrontot követően a kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt a túraverseny parti halasztással indult. Amint kicsit alábbhagyott a 20-25 csomós szél, kitűzték a rajtvonalat, reffelve és biztonsági rajttal kezdtünk neki a túrafutamnak. A jó rajtot és szerencsésen elkapott szélfordulót követően az élmezőnyben vettük az első bóját, ahol elénk került egy libera. A 28 fokos Balaton fel-felcsapó hullámai kifejezetten kellemesek voltak egy-egy kemény menet közben. A hátszeles szakaszon hosszas szerelés után sikerült az elkötelezett csapatnak a blisztert felszerelni, a kihagyások ellenére igyekeztünk a lemaradásunkat leküzdeni, a második bóját követően a napsütésben végig vitorláztunk a befutóig.
Kiegyensúlyozott küzdelem volt tapasztalható a verseny során, a korábbi versenytapasztalataimtól eltérően sportszerű hozzáállásban volt részünk, családias, előzékeny hangulat uralkodott a pályán, agressziónak nyoma sem volt. A célba érést követően mindnyájan megérdemeltünk egy jóleső csobbanást. Jó beszélgetésekkel, a Clinique ajándékcsomag kiosztásával és a verseny kiértékelésével kísért szombat esti partival zárult az esemény.
Ezen az alkalommal is bebizonyosodott, hogy a nők nélkülözhetetlen fogaskerekei egy vitorláscsapatnak. Büszkeséggel tölt el, hogy lehetőséget kaptam a Women on Water közösség tagajként népszerűsíteni a közösséget és a nők részvételének jelentőségét a vitorlázásban. Azon vagyok, hogy a következő balatonszemesi Bahart regattán is képviselhessem a WOW-ot.”
Dr. Pirnát Antal, az Albatrosz kormányosának beszámolója:
„Jó buliként éltük meg a Bahart Regattát, erre is számítottunk, hiszen Ligeti Zoli személye, mint fő-fő szervező, erre garanciát jelentett. A csapat és Szilvi közti együttműködés gördülékenyen alakult. Látszott rögtön, hogy nem kezdő ebben a sportban, az meg, hogy pezsgőt is hozott ….. 🙂 Az Albatroszon demokrácia van (feltéve ha a legénység egy véleményen van velem, különben nem biztos :), így ő választott posztot magának, a fockschott kezelését.
A profi csapatunkban egyébként állandó hölgy tag is vitorlázik: Szabó Andi, a Bora VTE versenyzője van a vordecken. Sajnos most nem lehetett velünk, bele is keveredtek a fiúk bliszter-kötelekbe :). Ez vele sosem fordulna elő. Szívesen látunk lányokat a hajón, negatív tapasztalatom szinte még nem volt velük versenyzés kapcsán, sőt megkockáztatom, hogy a fiúkkal sokszor nehezebb, valószínűleg a nagyobb ego miatt.
Milyen kezdést tanácsolnék a szebbik nemnek? Bátran vágjanak bele a vitorlázásba, nem kell feltétlenül azonnal versenyzéssel próbálkozni, hajózzanak aktívan, ne csak utasként, és hamar rá fognak jönni, hogy nem ördöngösség a hajó kezelése. Ha megvannak az alapok, meg kell ragadni az alkalmat, amikor lehetőség van egy-egy versenycsapathoz csatlakozni.”
Fotó: Bahart Regatta/Antal Gábor