WOW Történetek a Bahart Regattáról: Vida Gréta az Inyamán
A megújult Bahart Regatta első, balatonföldvári fordulóján a rendező Yacht Charter Guru támogatásával 4 WOW tag is lehetőséget kapott, hogy egy-egy hajó csapatában szerezzen versenytapasztalatokat. A WOW programjának egyik kiemelt célja a vegyes csapatok népszerűsítése, így a lányok élménybeszámolói mellett a fogadó hajók kormányosai is elmesélik, hogyan álltak helyt a lányok és mit gondolnak a nők részvételéről a vitorlázásban.
Elsőként Vida Gréta beszámolóját olvashatjátok, aki az Inyama csapatát erősítette. Kiváló eredménnyel végeztek, abszolútban 6. helyen, osztályukban pedig a 4. helyen zárták a balatonföldvári futamot. Az Inyama „legénysége” számára nem újdonság a női jelenlét, sőt irányítás a hajón. Kormányosuk Molnár Beáta mesélt a Grétivel kiegészült, eredetileg is vegyes csapat munkájáról, élményeiről. Egybehangzó volt véleményük a gyors egymásra hangolódás és a pozitív megerősítés fontosságáról, továbbá, hogy ragadjunk meg minden alkalmat a gyakorlásra a vízen!
Vida Gréta beszámolója:
„Már néhány nappal a verseny előtt elkezdtem az elméleti felkészülést, amit egy, a WOW által szervezett kishajós tréning előzött meg. Mancsaftként talán a versenyszabályok megismerése mellett az egyik legjobb módszer a felkészülésre, a kishajós gyakorlás.
Egy Dufour 350-es hajóra kerültem, ahol egy régi-új csapat tagja lehettem. A már összekovácsolódott háromfős csapatot rajtam kívül még egy új csatlakozó erősítette, ami már önmagában segített egy kicsit leküzdeni a kezdeti nehézségeket.
Abban a pillanatban, amikor a hajóra léptem, tudtam, hogy a lehető legjobb helyre kerültem. A halasztás miatt volt időnk alaposabban körbejárni a hajót. A tagok meséltek a korábbi versenytapasztalataikról és arról is, hogy miért erre a hajóra esett a választásuk, illetve hogyan tették azt igazán versenykompatibilissé. A hajó minden négyzetmilliméterén látható és érzékelhető a rengeteg befektetett idő, munka és odafigyelés, ami egy lenyűgöző és bizonyítottan sikeres versenyhajóvá formálta.
A verseny teljes időtartama alatt érezhető volt, hogy mindenki próbálja a lehető legjobbat kihozni magából. A kommunikáció végig nagyon gördülékenyen folyt, egy percre sem volt megállás. A fordulások, vitorlacserék, halzolások és egyéb manőverek csak még jobban próbára tették a csapat erejét és kitartását. Korábbi foredeckes tapasztalataimat is tudtam kamatoztatni, így főként a könnyűszeles vitorlák felhúzásában és leengedésében segédkeztem.
Egy ilyen versenyhelyzetben a győzni akarás végig ott lebeg a levegőben, ezzel együtt rengeteg adrenalin szabadul fel. Ezalkalommal is megbizonyosodtam arról, hogy a kitartás az egyik olyan, ha nem a legfontosabb tényező, ami elengedhetetlen a sikerhez. Ahogy a korábbi, meghatározóbb versenyeken is, itt is nagyon összehangolt volt a munka. Mindenki figyelte a másik rezdüléseit és segített, ha arra volt szükség vagy éppen kiülte a hajót, ha az volt az utasítás. Egy célért dolgoztunk, közösen, egymást támogatva, végig egy csapatként.
A befutót és a kikötést követően átbeszéltük a történéseket. A kapitány érezhetően nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy mindenkinek pozitív élmény maradjon a verseny. Feloldottuk az esetlegesen keletkező konfliktusokat, kielemeztük a nehezebb helyzeteket és úgy éreztem, a végére minden a helyére került.
A napot egy hangulatos zenés vacsorával, hosszú, éjszakába nyúló beszélgetésekkel, élménybeszámolókkal zártuk. A hétvégén új ismeretségeket kötöttem, rengeteg tapasztalatot gyűjtöttem és része voltam egy egyedülálló közösségnek. Ez a hétvége ismét megerősítette azon meggyőződésemet, hogy a vitorlázás egyike azon sportoknak, amelyek a legerősebb közösségépítő és kapcsolatteremtő erővel és szellemiséggel bírnak.
Az aktuális szezonban az egyik elsődleges célkitűzésem, hogy számomra új hajókat és csapatokat ismerjek meg. Szeretnék minden lehetőséget megragadni, hogy új tapasztalatokat szerezzek, tanuljak és szorosabbra fűzzem kapcsolatomat ezzel a fantasztikus sporttal és a vitorlás közösséggel.
Ezúton szeretném megköszönni a Women On Water fáradhatatlan munkáját, az Inyama csapatának a lehetőséget és a Yacht Charter Gurunak a színvonalas, profi szervezést!”
Molnár Beáta, az Inyama kormányosának beszámolója:
„Köszönjük a megkeresést és a lehetőséget, hogy részesei lehettünk a WOW programjának! Csapatunk a versenyt abszolút 6. helyen zárta, osztályunkban pedig a 4. helyen végeztünk. Mindezt úgy, hogy ilyen formációban mi is most versenyeztünk először, nem csak Gréta volt új a fedélzeten.
Nagyon jó hangulatban kezdődött a verseny, a parti halasztást kihasználva Grétával megismerkedtünk (nagyon gyorsan megtaláltuk a közös nyelvet), megosztotta velünk vitorlázói tapasztalatait, élményeit, olyan volt, mintha már régóta ismernénk egymást J Ezután közösen átnéztük a hajót, átvettük a hajókezelést, kötélrendet és az általános „szabályokat”. Továbbá kiderült, hogy közös kötődésünk is van honi kikötőnkhöz.
Rajtunk remekül sikerült, Gréta izgalommal figyelte a rajteljárás eseményét, az elején kötélrendet tartott és a zongorán segédkezett. Az izgalmat és a nagyobb kihívást számunkra a hátszeles szakasz és a spinnaker-ezés hozta meg. Gréta gyorsan átlátta a rendszert és rendkívül együttműködő volt a bőszeles vitorla felrakásban, kezelésben, levételben is. Azért igen komoly erők uralkodtak a hajón, egy hölgynek igazi testépítő edzés egy ilyen verseny J A befutó felé ismét vitorlacserében volt része, mely szemmel láthatóan nagyon tetszett neki, figyelmét folyamatosan a pályán tartotta.
Kikötéskor, a megérdemelt kapitányi dicséret után közösen batyus party-t tartva elfogyasztottuk ebédünket a hajón koccintás kíséretében J
Véleményünk szerint a lányok, hölgyek általánosan érvényes sokoldalúsága igen hatékony tud lenni a vitorlázás során, még ha sok esetben fizikai, erőnléti korlátaink is vannak. Kellő gyakorlat után bevethetőek vagyunk bármelyik poszton a hajón. A figyelem megoszlása több irányban igen hasznos versenyzés alatt, jellemzően a mozgékonyság, a gyorsaság mellett a sommelier szerepet is betöltjük J
Lányok, hölgyek! Csak a vízen töltött idővel tudjuk a gyakorlatot megszerezni, a természet elemeit kezelni, erősíteni a vitorlázás iránti szenvedélyünket! Merjünk tanulni egymástól, a tapasztalt vitorlázóktól és kérdezzünk bátran!
Jó szelet!”