Kérdeztetek – itt vannak a bőrgyógyász szakorvos válaszai
Előző cikkünkben röviden összefoglaltuk a La Roche-Posey szakmai segítségével, a fényvédelemmel kapcsolatos tudnivalókat. A hónap elején feltett kérdéseitekkel megkerestük Dr. Czirbesz Kata bőrgyógyász szakorvost.
- Hogyan készítsük fel a bőrünket a napozásra? Bőrtípusonként mire figyeljünk a fényvédelemmel kapcsolatban?
Bőrünket 4 csoportba lehet sorolni, melynek egyik jellemzője a bőr színe, így a besorolás a nagyon világos bőrtől a világosbarnáig tart. Az I-II bőrtípus esetén, gyermekkorban, az egyenlítőhöz közeli helyeken, vagy amikor a szórt fény erőssége nagy ( vízisport, síelés pl.) legalább 6 hétig mindenképp csak 50+ fényvédőt javaslunk. Anti-ageing szempontjából egyedül az 50+ SPF a megfelelő védelem, amelyet minden nap, minden időben alkalmaznunk kell. Fontos, hogy a napégések száma bizonyítottan növeli a bőrrák kialakulásának rizikóját, a napon töltött idő összessége pedig az ún. nem-melanoma eredetű tumorok korai megjelenését. A III-IV bőrtípus esetén 30-as faktorszámú is szóba jöhet, de a biztos UVA/UVB védelem miatt mindenképp 50+ választanék ez esetben is. Egy SPF 30 fényvédő az UVB sugárzás 3%-át , míg SPF 50 2 %-át engedi át a bőrbe. Ez a különbség kevésnek tűnik, de ha úgy nézzük 50%-al több UV sugárzás kerül a bőrünkbe SPF30-as fényvédővel mint 50 faktorossal. A napra a fokozatossággal tudjuk bőrünket leginkább felkészíteni, illetve a rendszeres fényvédelemmel. Így megóvhatjuk a napégésektől.
- Milyen fényvédőt használjunk bőrtípusonként, illetve az arcra és ajkakra? Mire érdemes figyelni ezen területek védelme szempontjából?
Arcra és testre már külön extrákat tartalmazó dermokozmetikai fényvédőket valamint stifteket is találunk már gyógyszertárakban. Egy testre használt fényvédő irritálhatja a szemet, csípheti azt. Szerintem érdemes arcra külön fényvédőt választani, hiszen bőrtípusra specifikust is választhatunk, amelyek kenődésmentesek, izzadás- és vízállóak. (pl: Anthelios Shaka könnyű Fluid 50+)
Ezek közül van ami matt hatású (Anthelios XL mattító gél-krém), a pigmentfoltokat halványító, gyulladáscsökkentő (szalicilsav) hatóanyagot is tartalmazó (Anthelios zsíros pattanásos bőrre -, Anti Inperfections 50 +SPF), vagy akár ránctalanító (hyaluronsav), hámlasztó hatóanyag tartalmú, illetve az oxidatív stressz ellen is védő (C, E vitamin) hatású.(Anthelios Age correct 50+ SPF )
Testre választhatunk már karotin tartalmú, szebb bőrszínt biztosító, széles spektrumú 50+ -os fényvédelmet biztosító száraz olajat is, ha nem ragaszkodunk a krémhez. (Anthelios XL , tápláló olaj SPF 50+)
Ami fontos, hogy lehetőleg 50 + SPF faktorszámú, széles spektrumú védelmet biztosító fényvédőt, arckrémet válasszunk .
- Térjünk ki egy kicsit az anyajegyekre. A nap hogyan hat az anyajegyekre? Elég fényvédő krémmel bekenni vagy inkább takarjuk el a nap elől? Ha napoztatjuk a bőrünket, akkor keletkezhetnek-e újabb anyajegyek? Anyajegyek ellenőrzése milyen sűrűn ajánlott?
A nap által kibocsátott UV sugárzás a bőrben különféle DNS károsodások révén daganatos sejtek kialakulásához vezethet. Az anyajegyeink festéksejtjeiben UV fényhatására elindulhatnak kóros sejtburjánzások, melyekből bőrrák fejlődhet ki. Ezért fontos a megfelelő, széles spektrumú fényvédelem. A napfény hatására új anyajegyek keletkezhetnek.
Az anyajegyek dermatoszkópos vizsgálata évente egyszer mindenképp javasolt, ha nagyszámú 100 fölötti anyajeggyel rendelkezünk, akár félévente is. Illetve az önvizsgálat ABCDE kritériumendszer alapján szintén sokat segíthet a megelőzésben.
- Ha vízen vagyunk, akkor hogyan védjük magunkat a naptól sportolás közben? Van-e olyan bőrbetegség, amely vízisportot űzőknél fokozottabban kialakulhat? Melyek ezek a bőrbetegségek és hogyan védjük bőrünket?
Vízisportnál a szórt fény erőssége még nagyobb így mindenképp 50+ os SPF UVA/UVB elleni fényvédőt javaslok, melyet 2 óránként használjunk, illetve a sapkával és UV szűrős pólóval is védjük bőrünket. (Anthelios Spray SPF 50+)
A bőrrákok, mind a melanocyter, mind az úgynevezett nem melanocyter bőrdaganatok ezesetben magasabb arányban fordulhatnak elő, hiszen a vízisportok során nagy a bőrégés veszélye, mivel a szórt fény erőssége még nagyobb. Ezért a már fent említett védekezés betartása fontos a víz szerelmeseinek.
- Napozás utáni bőrápolási rutinról beszéljünk. Melyek ezek?
A megfelelő bőrápolás ilyenkor napozás utáni hidratáló krémek, testápolók használata. Ezek a krémek a kiszáradt bőr lipidrétegét építik vissza. Ha bőrünk leégett nyugtató testápoló készítmények, esetleg Panthenol használata javasolt,(Cicaplast B5 balzsam) súlyosabb esetekben mindenképpen forduljunk bőrgyógyászhoz. (Posthelios hidratáló krém)